PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Co přinesl Festival čajové kultury

Již podruhé se na zámku Kozel z iniciativy Bezejmenné čajovny ve Šťáhlavicích, Česko-japonské společnosti a NPÚ Plzeň - Kozel uskutečnil v prostorách jízdárny zámku Kozel a šťáhlavické čajovny "Festival čajové kultury". Záštitu nad ním převzal primátor Plzně Jiří Šneberger a velvyslanec Japonska v České republice Koitschi Takahashi, finančněfestival podpořila celá řada sponzorů. Zajímavá multimediální akce tentokrát proběhla v průběhu tří dnů (28. 10. - 31. 10) a přinesla vedle výstav, prodejních výstav, filmových projekcí,přednášek, koncertů, divadelních představení i ukázky čajového obřadu, spojeného s ochutnávkou. Nechybělo ani seznámení s tradičním japonským bojovým uměním. Okruh témat se netýkal pouze Japonska, ale návštěvníky zavedl i do tradičního umění tzv. "vysokých kultur" Orientu - Číny, Indie a Tibetu.
V pátek 29. 10. 2004, kdy byla v jízdárně zámku Kozel prezentována ukázka čajového obřadu školy Urasenke, se posluchači měli možnost zaposlouchat i do zvuků tradičního japonského nástroje - flétnyšakuhači.Pro odbornou veřejnost je zvuk tohoto nástroje u nás již delší dobu spjat se jménem jeho neúnavného propagátora, nynějšího docenta katedry etnomuzikologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vlastislava Matouška. Ten si pro své vystoupení tentokrát přizval japonského hosta. Mnich Edžun Junzo Iečik mu byl inspirativním partnerem při interpretaci "honkjóku" (v překladu "základní kusy"), skladby, jež je základním stupněm ke zvládnutí hry na tento nesnadno ovladatelný nástroj. Vnímavý posluchač si tak mohl ověřit meditační účinky zvuku bambusové flétny,kterou až dopoloviny 19. století používali mniši zen budhistického řádu Fuke. "Komusó" ("mnichové nicoty") nosili na veřejnosti hluboký klobouk, zakrývající tvář. Tak v úvodu vysvětlil Vlastislav Matoušek svoji snahu po anonymitě. Po tradiční japonské hudbě se pak představil jednou z fúzí, jež ho charakterizuje jako skladatele, neustále hledajícího nové výrazové prostředky. Jeho "Kaligrafieprohlasabambus"z roku 1998 je zhudebněním vybraných veršů sbírky "Sta básní od sta básníků", již sestavil největší básník heianské doby Fudžiwara no Teika (1164 - 1241). Zdánlivě může tanka (jednatřicetislabičný básnický útvar) připomínat jen jakoby štětcem lehce nahozené myšlenky, ve skutečnosti je však přesně zacílena a představuje výsledek přísné koncentrace. Prostota veršů, jejich jednoduchost a oproštění od vnějších efektů si vyžaduje adekvátní interpretaci. Tyto nároky dokonale splnily svým zpěvem Klára a Veronika Matouškovy. V podání stejných interpretů pak zazněla v závěru večera skladba "Labyrint", citující texty různých náboženství. Zapůsobila jak nápaditou kompozicí, vycházející z principů mnohostranně uchopené symboliky, tak i poselstvím, jež je nám skrze tyto texty prostřednictvím rozličných tónů a zvuků předáváno.

Marta Ulrychová

DALŠÍ INFORMACE: Zámek Kozel

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 18.03.2005 v 11:02 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA