PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Němci vyrážejí do ulic a křepčí na festivalech

Časopis folklor 3/04
(Vyšlo též v Rovnosti dne 24. února 2004)
Člověk neznalý poměrů, který zavítal v pondělí 23. února do Kolína nad Rýnem, si musel myslet, že Němci hromadně zešíleli.
Lidé vyrazili do ulic v převlecích šašků, katů, králů, mořeplavců, napoleonských bojovníků a kdovíčeho ještě. Bujaře se zdravili, objímali, líbali a křičeli na celé kolo. Helau, pozdravila žena muže v úboru germánského bojovníka. Alaaf, odpovídal podle tradice rozjařený bojovník.
Tyto pozdravy jsou součástí každoročních masopustních karnevalů v Porýní, navazujících na starogermánské vítání jara. Provázejí ho pouliční průvody a noční reje masek.
První slovo, jak je tradicí, patří o karnevalu ženám, které zaútočí v maskách čarodějnic, divoženek a rusalek na radnice, zmocní se vlády nad městy a zahájí bláznivé páté roční období, které trvá šest dnů až do Popeleční středy 25. února. Vrcholem masopustních karnevalů je však až Růžové pondělí, kdy Němci vyrazí na tradiční průvody masek a alegorických vozů. Kolínského průvodu se včera účastnily desetitisíce lidí v převlecích, další statisíce obyvatel města a turistů přihlížely.
Do Kolína nad Rýnem mířil kdekdo. Už od rána byly dálnice směrem na Kolín na mnoha místech beznadějně ucpané. Příliš nepomohlo ani několik desítek zvláštních vlaků, ani mimořádné letecké spoje.
Nebyly to jen ulice Kolína, kterými se valily alegorické vozy. Stejné povyražení si užívali lidé v jiných městech v Porýní - v Düsseldorfu, Bonnu, Mohuči, Krefeldu a v Cáchách. Jedno měly tyto průvody společné: na prvním voze jel princ, panna a sedlák.
Kolín je ovšem hlavním městem porýnských karnevalů. Místní karnevaly jsou největší. Není divu. Vždyť v tomto městě sídlí 160 karnevalových spolků. Z alegorických vozů je v Kolíně každoročně mezi přihlížející vhozeno několik tun čokolády a bonbonů. Nejen výrobci sladkostí si však mnou ruce. Radost z karnevalu mají především pivovarníci. Přes studené počasí o masopustních veselicích teče pivo proudem.

Rudolf Ströbinger

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 10.05.2004 v 08:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA