PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Podvečerní setkání U Branky v rámci 8. ročníku MFF v Plzni

Časopis Folklor 5/04
Tytam jsou doby, kdy milovníci folkloru v Plzni jen s lítostí hleděli na dění ve Strážnici, Strakonicích, Východné či na Podpolaní. Obyvatelé západočeské metropole si na něj, pravda, zvykali jen pozvolna. Je dobře, že o tomto vzájemném namlouvání dnes můžeme hovořit již v minulém čase.
Vícedenní festival svým průběhem nikterak nepokulhává za oněmi staršími, jehož organizátoři jsou vybaveni nejen větší zkušeností, ale také větší podporou ze strany celostátních a regionálních institucí a snad i sponzorů. Jak jsme mohli zaznamenat při pátečním podvečerním setkání U Branky, Plzeňané se zde sešli nejen coby náhodní chodci, ale jako naprosto soustředění diváci, pro něž je vystoupení zahraničních a domácích souborů příležitostí k poznání lidových tradic blízkých i vzdálených etnik.
Tentokrát měl 8. ročník MFF svým slavnostním zahajovacím koncertem skutečně co nabídnout. Po úvodním bloku hostitele a rovněž neúnavného organizátora celé akce - souboru Jiskra, to byli Morrisovi muži z anglického Saddleworthu, kteří předvedli mečové tance, jež všude v Evropě zůstávají oním vzácným kořením s kořeny, sahajícími hluboko do předkřesťanských dob. Mužský soubor se prezentoval v tradičním oděvu, nápadném zejména speciální obuví s kovovou podrážkou, zesilující zvuk jejich tanečních kroků, ale i kloboukem, bohatě zdobeným čerstvými květinami. S tímto drnčivým zvukem, imitujícím válečnou vřavu, nápadně kontrastoval delikátní zvuk kapely Ferguson ze švédského Jämtlandu, jejíž členové v sobě nezapřeli profesionální hráče, překonávající tradiční pojetí a směřující k jiným žánrům. Jako další domácí host se představila Ostravica z Frýdku-Místku, která svým vystoupením připomněla dobu svatojánských ohňů. Italský soubor Orobico ze severoitalského Bergama zaujal především svými zampognari - hráči na dudy, dále pak tanci, jež prozradily souvislost s populární renesanční bergamascou. Snad poprvé se Plzeňané mohli setkat s folklorem Lužických Srbů. Své tance a písně předvedli jednak tanečníci souboru Schmerlitz, doprovázené kapelou Sprjewjan. Závěr večera patřil ruskému Karouselu, jehož členové - studenti umělecké školy v Jaroslavli, odvedli výstup plný hudebního a tanečního perfekcionizmu, jež diváci ocenili bouřlivým aplausem. Páteční podvečer byl pouze jedním z mnoha vystoupení, která festival nabízí. Dobře, že přítomnost hostů využily i základní školy mnoha výchovnými koncerty, dobře, že se festivalová vystoupení setkala s vřelým ohlasem publika a že se tak folklorní festival stává pro Plzeň očekávanou a nepostradatelnou událostí.

Marta Ulrychová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA